Оптичний блог

Контактні лінзи чи окуляри: плюси і мінуси

Контактні лінзи чи окуляри: плюси і мінуси - linza.com.ua

Багато людей мають проблеми із зором. І ще двадцять років тому у жителів України зі слабким зором був один вихід – окуляри. Але тепер доступний і альтернативний спосіб корекції зору – контактні лінзи. Звісно, і в окулярів, і у різноманітних контактних лінз є як досить істотні переваги, так і недоліки. У цій статті ми розглянемо і перші, і другі. Сподіваємося, що ті, хто має сумніви, зможуть визначитися, що їм обрати – звичні і класичні окуляри або ж контактні лінзи.

Окуляри - простота використання, лінзи - ретельний догляд

Головний аргумент на користь окулярів – це простота їх використання. Зняти або одягнути окуляри можна будь-де і будь-коли, у той час як для аналогічних операцій з лінзами потрібні щонайменше чисті руки і, бажано, дзеркало, особливо у перший час використання. За лінзами необхідний ретельний догляд і дотримання рекомендацій офтальмолога: майже всі м'які контактні лінзи, крім одноденних і лінз безперервного носіння, вимагають щоденного очищення спеціальними розчинами; квартальним лінзам крім цього раз на тиждень-два необхідне очищення за допомогою ферментних таблеток або пероксидних систем. Бажано носити футляр із розчином для лінз, щоб у разі неприємної ситуації, наприклад, випадання лінзи, її можна було промити і поставити на місце чи покласти в контейнер до більш сприятливих і комфортних умов; якщо носите одноденні – мати при собі запасну пару.

Погодні умови: контактні лінзи беруть гору над окулярами

Контактні лінзи зручніші з точки зору адаптації до погодних умов. Взимку при вході до теплого приміщення, навіть у метро, ​​окуляри одразу запотівають. Під час дощу їх доводиться протирати, як і у сніг. Очні лінзи таких недоліків не мають. Влітку для захисту очей від ультрафіолету потрібно носити спеціальні сонцезахисні окуляри – виготовлення таких із діоптріями недешеве і займає час. При носінні контактний лінз достатньо купити звичайні сонцезахисні окуляри, не обмежуючи себе у виборі стильної моделі.

Периферійний зір і велика різниця діоптрій

Ефективність лінз набагато вища: наприклад, периферійний зір при використанні окулярів значно слабший. При великій різниці діоптрій між очима (наприклад, одне -1, а друге -8) окулярна корекція не завжди ефективна, може викликати швидке стомлення очей і головний біль. Контактні лінзи ж забезпечують комфорт обох очей навіть при дуже великій різниці оптичної сили.

Довговічність окулярів проти планової заміни лінз

Нечасто можна обійтися однією парою окулярів, адже для різних обставин чи різного одягу можуть знадобитися окуляри з оправами різних стилів. Так, окуляри довговічніші за контактні лінзи, які можуть загубитися чи порватися, особливо при невеликому досвіді їх використання. Але і окуляри можуть розбитися, а оправа – поламатися чи погнутися. І ще один дуже важливий момент, про який у жодному разі не можна забувати, це необхідний термін заміни лінз. Одноденні лінзи вранці одягаються, увечері викидаються, лінзи планової заміни прослужать місяць, три, максимум півроку-рік. Носити лінзи після закінчення рекомендованого терміну заміни категорично забороняється, це може нашкодити вашому здоров'ю. Тому лінзи потрібно своєчасно міняти на нові і в цьому плані, звичайно ж, окуляри, на перший погляд, можуть здатися більш вигідними. Але варто звернути увагу на те, що вартість носіння контактних лінз цілком сумірна з ціною хороших лінз і оправи для окулярів. І, звісно, не варто забувати також про те, що лінзи окулярів теж можуть пошкоджуватися, наприклад, дряпаються, і їх теж потрібно з часом міняти. Крім того, контактні лінзи дозволяють швидше реагувати на зміни сили зору. Купувати ж окуляри так часто, як може змінюватися зір, витратно.

Контактні лінзи, діти і літні люди

Рекомендуючи м'які контактні лінзи дітям, треба упевнитися в розумінні: користуватися лінзами доведеться суворо за інструкцією і бути обережними. Втім, і окуляри для дітей – певний ризик: якщо розбивається скло, можливі неприємні наслідки. Тому необхідно грамотно та доступно пояснити дитині, важливість лінз на очах, і навчити правильно за ними доглядати. У більшості випадків контактні лінзи не тільки коригують зір, а й у певному віці роблять дитину більш упевненою у собі, запобігають ряду комплексів.

Вік – не перешкода для лінз, головне бажання. Для літніх людей контактна корекція може запропонувати мультифокальні лінзи, які допоможуть впоратися з віковою далекозорістю і забезпечать гарний зір на всіх дистанціях, активним пенсіонерам вони будуть до душі.

Протипоказання до носіння лінз

Існують також протипоказання до носіння м'яких контактних лінз:

  • різні захворювання;
  • астматичні стани;
  • сінна лихоманка;
  • туберкульоз;
  • хронічний бронхіт. 

Істотним протипоказанням також є відсутність мотивації і небажання виконувати рекомендації по догляду за лінзами. При застуді та гострих вірусних інфекціях категорично забороняється носіння контактних лінз, на ці випадки обов'язково знадобляться окуляри. При прийомі деяких лікарських препаратів теж необхідно відмовитися від МКЛ.

Модниці вибирають кольорові лінзи

Також за допомогою лінз можна коригувати колір очей, що часто дуже важливо для тих, хто хоче стильно виглядати. Кольорові лінзи – приємна дрібниця, якою модники і модниці часто користуються із великим задоволенням. При цьому кольорові лінзи змінюють не тільки забарвлення очей, а й можуть коригувати зір. У цьому плані лінзи виграють в окулярів на всі 100%.

Висновки

Як бачите, плюсів і мінусів вистачає як в окулярів, так і у контактних лінз. Вибір, швидше за все, залежатиме від пріоритетів, які кожен розставляє сам для себе. Багато хто комбінує носіння контактних лінз та окулярів. Але, звісно, рішення потрібно приймати тільки після консультації та огляду у офтальмолога.

Похожие статьи
Більше новин