ua



Оптичний блог

#глибина різкості

Багатофункціональні розчини та пероксидні системи для контактних лінз: порівняння та переваги використання

Багатофункціональні розчини та пероксидні системи для контактних лінз: порівняння та переваги використання - linza.com.ua

Комфорт використання контактних лінз — одна з причин, чому їх обирають. Вони не відчуваються в оці, однак зір коригують. Вони більш ніж на половину складаються з води, а дизайн вдосконалений настільки, щоб при контакті з оком лінза не спричиняла дискомфорту. Проте, щоб дійсно так було, лінзи планової заміни потребують щоденного догляду.

Значення догляду за лінзами для здоров'я очей

Рутинний догляд за контактними лінзами передбачає такі процедури:

  1. очищення,
  2. дезінфекція,
  3. зволоження,
  4. зберігання.

Категорично не рекомендується ігнорувати чи неретельно виконувати будь-який із зазначених етапів. Інакше контактні лінзи втрачають у якості, швидше зношуються, спричиняють дискомфорт в оці та навіть можуть бути джерелом інфекції.

Досвід офтальмологів показує, що якщо до них звертаються користувачі контактними лінзами зі скаргами на дискомфорт, то цілком достатнім буває скоригувати систему догляду за лінзами. 

Насправді, догляд за лінзами це надто обтяжливий, а названі 4 процедури може виконувати один лише засіб. Він так і називається — багатофункціональний розчин для догляду за лінзами.

Альтернативою розчинам є пероксидні системи. Вони призначаються для глибокої очистки і рекомендовані для обробки лінз пролонгованого режиму носіння.

Як діють багатофункціональні розчини для лінз?

Сама назва вказує на те, що спеціальна формула рідини створена такою, щоб виконувати одразу кілька функцій:

  1. усувати забруднення і органічні відкладення з поверхні лінз,
  2. дезінфікувати та попереджати накопичення шкідливої мікрофлори,
  3. ополіскувати лінзи та кондиціонувати,
  4. зволожувати поверхню настільки, щоб у наступні години лінзи було комфортно носити,
  5. зберігати лінзи у проміжку між носіння, не допускаючи пересихання.

Щоб поєднання цих функцій стало можливим виробники продукції ретельно продумують її склад і регулярно його вдосконалюють.

Формула мультифункціонального розчину для догляду за лінзами — це переважно дезінфікуючі та зволожуючі компоненти, плюс водорозчинні консерванти, плюс хелатуючі агенти, плюс поверхнево-активні речовини для усунення ліпідних і білкових відкладень. Існують навіть такі преміальні розчини для лінз, поєднання компонентів у складі яких забезпечує ефективність на рівні пероксидного розчину, а простоту як багатоцільового розчину.

Переваги використання багатофункціональних розчинів

Перш за все, використовувати багатофункціональні розчини потрібно не з огляду на їх переваги, а на виконувані ними функції. У контактній корекції це необхідна складова догляду за лінзами планової заміни.

До переваг багатофункціональних розчинів відносять їх зручність і простоту використання, збалансований і безпечний для ока склад, а також властивість «all-in-one», коли один засіб задовольняє всі потреби користувача. 

Якщо раптом використання багатофункціональних розчинів для вас надто обтяжливе, вибирайте для себе одноденні лінзи. Їх вранці вдягають, ввечері знімають і викидають: жодного розчину не потрібно.

Якщо шукаєте альтернативи мультифункціональному розчину, це може бути пероксидний розчин, тобто дезінфектор на основі перекису водню.

Як обрати оптимальний розчин для ваших лінз

Окрім згаданих уже багатофункціонального і пероксидного розчинів, виокремлюють ще такий різновид, як водно-сольовий. Його склад максимально наближений до людської сльози, а значить, вдосталь зволожує лінзи і підходить для їх зберігання і водночас демонструє слабкі властивості до очищення.

Якщо шукаєте засіб, який добре виконуватиме всі окреслені функції, то це саме багатофункціональні розчини, у складі яких є і дезінфектори, і поверхнево-активні речовини. Наявність консервантів теж важлива у засобах даного типу, проте якщо у вас чутливі очі, запитайте офтальмолога про розчини відповідної спрямованості, з пом’якшеним складом.

Найчастіше розчини для лінз обирають того ж бренду, що й самі лінзи. В асортименті світових виробників контактної корекції широко представлені і розчини для лінз, і краплі для зволоження очей. Зокрема, зауважимо, що розчини аж ніяк не можна закапувати в очі, адже в них містяться компоненти, які прямо потрапляючи в око спричиняють печіння і дискомфорт.

Ще один фактор вибору багатофункціональних розчинів — це використання з механічним очищенням и без (останні позначаються на упаковці як No Rub). Обробка лінз розчином зазвичай передбачає їх промивання у долоні з протиранням пальцями. Механічне очищення сприяє більшому контакту розчину з поверхнею лінзи і максимально якісній взаємодії.

Розгляд пероксидних систем для догляду за лінзами

Якщо механічне очищення для вас — небажаний клопіт і ви схиляєтеся до придбання засобів No Rub, краще зупинити увагу на пероксидних системах. Вони так само не передбачають механічного впливу руками на лінзу, однак принцип дії абсолютно інший.

В основі всіх пероксидних систем 3% перекис водню, який при взаємодії з платиновим диском у спеціальному контейнері перетворюється на воду і кисень. Саме в такому процесі й відбувається проникнення розчину не лише на поверхню лінзи, а і в саму її структуру.

Жодних маніпуляцій руками: просто покладіть лінзу в контейнер з розчином і дотримуйтеся подальших рекомендацій виробника.

Як працюють пероксидні розчини для забезпечення чистоти лінз

Хімічна реакція в основі пероксидної системи є природною і безпечною, однак потрібно ретельно дотримуватися інструкції з використання. 

Зокрема, використовуйте пероксидний розчин виключно з контейнером у комплекті. Зазвичай всередині міститься каталітичний диск (з платини чи титану), при контакті розчину з яким розпочинається глибоке очищення лінзи, що супроводжується шипінням. Бульбашки зникають приблизно за 6 годин, відбувається нейтралізація пероксиду, рідина перетворюється на воду і стає безпечною для рук і очей, а лінзи — глибоко очищеними. 

Не виймайте лінзи з розчину раніше. Інакше вони будуть і недостатньо очищеними, і небезпечними для ока, адже перекис ще не перетворився на воду.

Як вибрати найкращий пероксидний розчин для вашого зору

Розчин для догляду за лінзами має порекомендувати офтальмолог з урахуванням ваших потреб. 

З огляду на зручність застосування існують два різновиди пероксидних розчинів:

  1. одноетапний — перекис водню заливається до спеціального контейнера, де функцію каталізатора виконує платиновий чи титановий диск;
  2. двоетапний — до перекису додається нейтралізуючий агент, найчастіше, ензимні таблетки.

В обох випадках важливо дотримуватися інструкції з використання і не діставати лінзи з розчину, допоки триває хімічна реакція.

Багатофункціональні розчини vs пероксидні системи: коли вибрати кожен метод

Використовуйте той чи інший розчин за порадою офтальмолога. Лікар врахує ваші потреби і особливості звичних для вас контактних лінз.

Зокрема, деякі контактні лінзи потребують обробки виключно щадним складом і скоріше це багатофункціональний розчин, аніж пероксидний. 

А деякі лінзи потребують виключно глибокої очистки: мова про лінзи з режимом заміни понад 1 місяць. Також пероксидний розчин часто призначають людям з алергічною реакцією, адже тут не міститься жодного консерванту.

Багатофункціональний розчин очищає лінзу ефективно, але лише поверхнево, а пероксидний розчин під час хімічної реакції проникає вглиб структури, розщеплюючи білки, ліпіди та бактерії.

Зручність в користуванні: що робить кожен з методів особливим

Зручність багатофункціонального розчину пояснюється вже самою назвою — це багатофункціональність. Маєте один розчин на полиці та можете ополіскувати ним лінзи, очищати, зволожувати і заливати у контейнер для зберігання.

Якщо вибираєте для себе пероксидну систему, то ополіскувати лінзи рідиною з флакону категорично не рекомендується. Також перекис водню не має функції зволоження чи кондиціювання.

Пероксидна система призначається для очищення та зберігання лінз у вже нейтралізованій рідині, але протягом годин, а не днів. Тож, якщо контактні лінзи ви носите нерегулярно, то тривале зберігання, зволоження і кондиціювання забезпечить їм саме багатофункціональний, а не пероксидний розчин.

Щоб користуватися розчинами зручно і безпечно, запам’ятайте: для глибокого очищення і короткотривалого зберігання — пероксидна система, для щоденного рутинного догляду і зволоження — багатофункціональний розчин.

Ключові рекомендації з вибору та використання розчинів для лінз

Базові поради з підбору і використання засобів для догляду за контактними лінзами полягають у наступному:

  1. Найчастіше засоби для догляду вибирають тієї ж торгової марки, що й самі лінзи.
  2. Дотримуйтеся інструкції при використанні пероксидного розчину.
  3. Використовуйте пероксидний розчин тільки з контейнером із комплекту, а не для ополіскування лінз.
  4. Багатофункціональним розчином лінзи можна ополіскувати і промивати.
  5. Механічне очищення лінз із багатофункціональним розчином підвищує його ефективність.
  6. Не економте розчин: в середньому на одне застосування йде 10 мл рідини, а флакон розрахований на місяць (як і найпоширеніший вид лінз планової заміни, місячні).

Як забезпечити максимальний комфорт та захист очей

Щоб контактні лінзи планової заміни завжди забезпечували комфорт і здоров’я зору, за ними потрібно ретельно доглядати. Це нескладно, проте обов’язково.

Надавайте перевагу тим розчинам, які рекомендує офтальмолог. Якщо змінюєте розчин, не зайве повторно відвідати лікаря або уточнити у консультанта в магазині, чи сумісний той чи інший засіб для догляду саме з вашими контактними лінзами.

Схожі статті

Більше новин