ua



Оптичний блог

#глибина різкості

Комп'ютерні окуляри — збережіть свій зір

Комп'ютерні окуляри — збережіть свій зір - linza.com.ua

Комп'ютерні окуляри вважаються однією з найпопулярніших категорій товарів в сучасних магазинах оптики. Такі окуляри ще часто називають «офісними», адже найбільший попит вони мають саме серед офісних працівників. У цій статті хочемо детально розглянути тему комп'ютерних окулярів і відповісти на наступні запитання:

  1. навіщо потрібні комп'ютерні окуляри;
  2. чи є користь від комп'ютерних окулярів;
  3. комп'ютерні окуляри принцип дії;
  4. як відрізнити комп'ютерні окуляри від звичайних;
  5. як правильно вибрати комп'ютерні окуляри.

Важливість захисту очей: комп'ютерні окуляри

Головним призначенням офісних окулярів є захист очей під час тривалої роботи за комп’ютером. Така робота шкодить очам по відразу декільком причинам:

  1. монітор комп’ютера, як і інших гаджетів, випромінює синє світло поганого спектру (HEV-випромінювання), яке у великій кількості є небезпечним для зору та здоров’я очей;
  2. працюючи за комп'ютером, людина зосереджує погляд і кліпає значно менше, ніж зазвичай, а через це поверхня ока пересихає;
  3. через зосередження погляду на близькій відстані, саме як під час роботи за комп’ютером, погіршується акомодація ока (можливість чітко бачити предмети, розташовані на різних відстанях).

Перелічені аспекти можуть призводити до погіршення гостроти зору та виникнення цілої низки очних захворювань. Саме через це і виникає потреба у додатковому захисті очей. Ця потреба передусім актуальна для тих, чия професія полягає у постійній роботі за комп’ютером. Це зокрема програмісти, web-дизайнери, системні адміністратори, розробники програмного забезпечення, фахівці діджиталу та багато інших.

Синє світло і втома очей: що потрібно знати

Про синє (блакитне) світло від монітора комп'ютера та про те, що воно шкідливе для очей, напевне, доводилося чути кожному. У чому ж саме полягає шкода такого світла для зорової системи? Насамперед HEV-випромінювання спричиняє руйнування фоторецепторів і пігментного епітелію ока — ці процеси руйнування є незворотними, а тому вкрай небезпечними. Також синє світло може призводити до синдрому сухого ока та підвищеної втомлюваності очей. 

Варто ще згадати про те, що синє світло шкодить не лише очам. Зокрема воно може провокувати передчасне старіння шкіри обличчя, пігментацію, дефіцит мелатоніну в організмі. Мелатонін — це гормон сну, а отже його дефіцит є головною причиною безсоння у нічний час.

Переваги використання комп'ютерних окулярів

Комп’ютерні окуляри, як ми вже згадували вище, призначені для захисту очей від блакитного світла. А їх використання під час роботи за комп’ютером має наступні переваги:

  1. Лінзи таких окулярів блокують шкідливе випромінювання монітора й тим самим дещо зменшують навантаження на очі. Таким чином, в кінці робочого дня ви відчуватимете меншу зорову втому, аніж після роботи без захисних окулярів.
  2. Офісні окуляри зменшують ризик синдрому сухого ока (ССО) та й загалом зменшують відчуття сухості очей. Але повністю виключити ризик ССО за допомогою самих лише окулярів неможливо, адже розвиток синдрому залежить від багатьох факторів: носіння контактних лінз, відстані монітора комп’ютера від очей, інтенсивності зорових навантажень та користування зволожувальними краплями для очей.
  3. Захисні окуляри від синього світла також зменшують ризик розвитку синдрому комп’ютерного зору.
  4. У багатьох людей після багатогодинної роботи за комп'ютером виникає головний біль. Якщо причиною цього болю є саме зорове перенавантаження, то використання комп’ютерних окулярів дозволить якщо не вирішити, то принаймні полегшити цю проблему.
  5. Оптичні лінзи окулярів для роботи за комп’ютером покращують кольоросприйняття та зорове сприйняття контрастності картинки на моніторі.

Комп'ютерні окуляри: принцип дії

Важливо розуміти, як взагалі влаштовані комп’ютерні окуляри та яким чином вони захищають очі. Спробуємо пояснити доступними словами без складної оптично-офтальмологічної термінології. Отже: на поверхні лінз комп’ютерних окулярів є спеціальне покриття, яке, власне, і відрізняє такі окуляри від звичайних. Це покриття блокує блакитне світло, не даючи йому сягати поверхні ока. Покриття офісних окулярів зазвичай так і називають — «блу-блокер». Це покриття має характерний залишковий рефлекс (відблиск) блакитно-фіолетового кольору. Тобто якщо ви піднесете комп’ютерні окуляри до якогось джерела світла, ви помітите на поверхні їх лінз синюватий відблиск — саме так можна визначити, що ці окуляри мають блу-блокер і захищають очі.

Типи комп'ютерних окулярів

Окуляри для комп'ютера можна поділити на різні типи за відразу декількома характеристиками. Головні з цих характеристик: наявність оптичної сили, тип блу-блокера, наявність додаткових покриттів лінз. Розглянемо типи офісних окулярів за кожною з цих характеристик.

Залежно від наявності оптичної сили є:

  1. комп’ютерні окуляри з діоптріями — мають оптичну силу і коригують зір, підходять людям з вадами рефракції (міопією, астигматизмом, пресбіопією);
  2. комп’ютерні окуляри без діоптрій (нулівки) — не мають оптичної сили, не коригують зір, виконують суто захисну функцію.

Залежно від типу блу-блокера є такі типи комп’ютерних окулярів:

  1. з покриттям, що блокує синє світло повністю — бюджетний варіант покриття, що блокує і шкідливе, і звичайне синє світло. Окуляри з таким покриттям не підходять для носіння понад 5 годин поспіль, адже вони дещо псують світлосприйняття картинки.
  2. з покриттям, що блокує синє світло вибірково — удосконалений варіант покриття, що блокує лише світло небезпечного спектра.

Офісні окуляри можуть мати такі додаткові покриття оптичних лінз:

  1. зміцнювальне — додаткове покриття, що робить лінзу міцнішою та, відповідно, менш схильною до подряпин та інших механічних пошкоджень;
  2. гідрофобне (водовідштовхувальне) — покриття, що захищає лінзи від забруднень;
  3. для захисту від ультрафіолету (UV фільтр) — покриття, що блокує шкідливе сонячне проміння;
  4. мультипокриття — багатошарове покриття, що виконує відразу всі вищеперелічені функції.

Як вибрати правильну пару комп'ютерних окулярів

Вибирати комп’ютерні окуляри потрібно виходячи зі своїх індивідуальних потреб. В ідеалі перед покупкою треба проконсультуватися з лікарем-офтальмологом та отримати професійні поради. Особливо, якщо у вас є проблеми із зором. Головні фактори, які варто враховувати при виборі комп'ютерних окулярів перелічуємо далі.

  1. Чи є у вас потреба у корекції зору? Якщо так — вам потрібні окуляри з діоптріями, а для покупки окулярів з діоптріями потрібен рецепт від офтальмолога.
  2. Ви плануєте носити окуляри постійно чи тільки під час роботи за комп’ютером? Якщо лише під час роботи за комп’ютером, то можна сміливо вибирати бюджетний варіант окулярів.
  3. Ви плануєте користуватися окулярами довго чи лише певний період? Якщо вам потрібний варіант для довгого користування, то ліпше придбати окуляри зі зміцнювальним покриттям або мультипокриттям. Ці покриття захищають виріб від негативного впливу факторів середовища й тим самим продовжують його термін експлуатації.
  4. Правильний розмір оправи. Важливо, щоб в окулярах було комфортно, щоб вони не тисли на скроні і ніс, не спадали. Комфорт передусім залежить від того, наскільки вдало підібрано розмір оправи: перед покупкою уважно міряйте оправу (окуляри), аби переконатися, що вона вам підходять. 
  5. Матеріал оправи. Більшість оправ виготовлено з пластику, металу, або комбінації цих матеріалів. Пластикові оправи легкі та гіпоалергенні, а металеві — більш тонкі та візуально витончені.

Збережіть свій зір: зробіть вибір на користь здоров’я очей

Зорова система людини досить уразлива до негативного впливу, а тому зіпсувати зір просто. А от відновити його, навпаки, важко й багатьох випадках — неможливо. Саме тому, якщо ви хочете насолоджуватися хорошим зором якомога довше, турбота про здоров’я очей повинна стати для вас пріоритетом. Турбота про здоров’я очей — справа комплексна. Одним з її найважливіших аспектів є захист очей від шкідливого впливу комп’ютера.

Комп'ютерні окуляри, вони ж офісні, повинні бути у кожного, хто щодня працює за комп’ютером і полюбляє багато часу проводити за гаджетами. Це питання зорового комфорту та здоров'я очей. Придбати окуляри для роботи за комп’ютером можна в більшості сучасних магазинів оптики.

Схожі статті

Більше новин