ua



Оптичний блог

#Часті питання

Як підібрати контактні лінзи самостійно?

Як підібрати контактні лінзи самостійно?

Зміст

  1. ⏩ Почніть із себе: розуміння ваших потреб
  2. ⏩ Вибір типу лінз: перегляд різних варіантів
  3. ⏩ Визначення параметрів зору: як і для чого?
  4. ⏩ Зручність і комфорт: вибір розміру та матеріалу
  5. ⏩ Догляд та зберігання: правила та рекомендації
  6. ⏩ На вашому шляху до кращого зору

Попри поширений вислів, що самолікування може нашкодити вашому здоров’ю, всі ми часом розраховуємо на свої знання і досвід при виборі того чи іншого засобу для покращення самопочуття. І коли справа стосується покращення зору, то так і кортить вирішити це питання самотужки: вибрати підходящі лінзи і споглядати світ чітко, бажано без зайвого часу на обстеження.

Чи можна так робити і чи вдастся досягти комфорту, якщо підібрати контактні лінзи самостійно?

Почніть із себе: розуміння ваших потреб

Отже, ви визначилися, що потребуєте контактних лінз для корекції зору. Вони й справді мають ряд переваг порівняно з окулярами — не помітні для оточуючих, зручні під час активного дозвілля і занять спортом, не заважають вдягнути сонцезахисні окуляри чи захисну маску на виробництві.

Далі постає вибір — а які ж контактні лінзи підійдуть саме вам з усього розмаїтого асортименту від світових виробників?

Вибір типу лінз: перегляд різних варіантів

Якщо ви раніше користувалися окулярами, то вочевидь знаєте, яку ваду зору коригуєте.

Якщо у вас короткозорість чи далекозорість, підійдуть сферичні чи асферичні лінзи з мінусовими чи плюсовими діоптріями, відповідно.

Якщо у вас астигматизм, то й окуляри до цього ви носили з корекцією астигматизму, а контактні лінзи потрібні з торичним дизайном. Вони також бувають з плюсовими і мінусовими діоптріями.

Якщо у вас пресбіопія і потрібна корекція зору на різних відстанях, в нагоді стануть мультифокальні контактні лінзи. Завдяки спеціально продуманому дизайну мультифокальні лінзи покращують зір на близьких, середніх і дальніх дистанціях.

Коли користувачі окулярами прагнуть перейти на контактні лінзи, то найпростішим здається придбати лінзи за рецептом окулярів, з тими самими параметрами. Тут і ховається помилка.

Справа в тому, що між лінзами для окулярів і оком є проміжок, а між контактними лінзами і оком — немає. Для перерахунку оптичних параметрів окулярів у рецепт для лінз офтальмологи використовують так звані вертексні таблиці. Також при підборі контактних лінз лікар записує у рецепті  їх базову кривизну і радіус, натомість показник центрування у рецепті буде відсутнім, бо має значення лише для окулярних лінз.

Визначення параметрів зору: як і для чого?

Тож, очевидним є, що аж ніяк не вийде самостійно підібрати контактні лінзи, якщо раніше ви носили окуляри чи взагалі не користувалися корекцією. Підбір нових, а тим паче перших контактних лінз, є компетенцією лікаря-офтальмолога.

Контактні лінзи є товаром медичного призначення та можуть по-різному сприйматися організмом. Що підходить одній людині, може спричинювати дискомфорт у іншої, тому підібрати саме свої контактні лінзи найшвидше і найпростіше саме на прийомі у офтальмолога.

Щоб підібрати вдалі для вас лінзи, офтальмолог перевіряє гостроту зору, досліджує рефракцію, доцільною є і біомікроскопія переднього відрізка очей. Це потрібно для того, щоб сформувати рецепт на контактні лінзи, у якому вказуються такі параметри:

  • оптична сила,
  • базова кривизна,
  • радіус лінзи,
  • циліндр і вісь циліндра — для торичних лінз,
  • аддидація — для мультифокальних лінз.

Зручність і комфорт: вибір розміру та матеріалу

Якщо ви налаштовуєтеся на підбір контактних лінз самостійно, все одно враховуйте поради офтальмолога щодо матеріалу і таких параметрів, як киснепроникність і вологовміст.

Сучасні контактні лінзи виробляють з гідрогелю і силікон-гідрогелю.

Гідрогелеві контактні лінзи — більш м’які і «водянисті». Саме молекули води у їх структурі відповідають за транспорт кисню до рогівки. Що більше вміст води у таких лінзах, то краща кисне проникність. Водночас забагато води (і відповідно зависокою киснепроникність) бути не може, адже тоді лінза легко рватиметься. Тож, сучасні гідрогелеві лінзи — це баланс вологовмісту і кисне проникності, що забезпечує комфорт на 8-12 годин протягом дня, а от спати чи дрімати в таких лінзах не порекомендує жоден лікар.

Силікон-гідрогелеві лінзи — більш пружні, адже функцію молекул води тут виконує силікон. Це інновація, покликана зробити лінзи максимально комфортними, покращити їх киснепроникність і зволоженість поверхні. А ще у силікон-гідрогелевих контактних лінзах можна спати, якщо про це заявляє виробник і не заперечує ваш лікар. Контактні лінзи гнучкого режиму носіння має призначати тільки і тільки офтальмолог.

Можна запитати у лікаря, а можна й вибрати самостійно, лінзи з яким режимом заміни ви будете носити. Зазвичай новачкам офтальмологи радять одноденні лінзи, тому що вони не потребують догляду. Вранці вдягаєте новенькі з блістера, ввечері знімаєте і викидаєте.

Якщо вибираєте для себе лінзи планової заміни (двотижневі, місячні або квартальні), не ігноруйте потребу використовувати розчини для догляду в проміжку між носінням лінз, а під час носіння комфорту додадуть зволожувальні краплі.

Догляд та зберігання: правила та рекомендації

Часто до самостійного підбору нових контактних лінз користувачів підштовхує дискомфорт, що виникає. Перш ніж міняти контактні лінзи, переконайтеся, що правильно доглядаєте за ними.

Недостатньо зволожені або ж недостатньо очищені лінзи найчастіше обумовлюють той самий дискомфорт. Запитайте свого офтальмолога про те, який розчин і краплі найкраще підійдуть саме вам, а з загальних порад скористайтеся наступними:

  • Не економте розчин для лінз — в середньому на одне використання має йти приблизно 10 мл розчину, а флакон 300 мл розрахований на місяць використання. Якщо одного флакона вам вистачає на кілька місяців, не очікуйте від контактної корекції комфорту і безпеки.
  • Якщо механічне очищення лінз багатоцільовим розчином здається вам зайвою морокою чи не дає бажаний результат, запитайте офтальмолога про доцільність пероксидних систем або надавайте перевагу одноденним лінзам.
  • Пересушене повітря через централізоване опалення, активне користування цифровими гаджетами, а на додачу ще й використання контактних лінз — це обумовлює сухість в очах. Нормальний стан слізної плівки відновити просто: на регулярній основі закрапуйте очі зволожувальними краплями.

На вашому шляху до кращого зору

Контактні лінзи — справді сучасний і комфортний спосіб покращити зір. Світові виробники пропонують асортимент під різний запит, постійно вдосконалюють технології та урізноманітнюють продукцію.

Користуватися лінзами зручно і безпечно, варто лише призвичаїтися до них. На шляху до кращого зору не виключено, що вам захочеться змінити контактні лінзи чи спробувати новинку. Якщо перші контактні лінзи має підбирати офтальмолог, то в подальшому вже за наявним рецептом можете самостійно вибирати для себе лінзи інших торгових марок, але у відповідності до оптичних параметрів, вказаних у рецепті.

Поновлювати рецепт на контактні лінзи бажано раз на півроку або частіше, за призначенням вашого лікаря.

Схожі статті

Більше новин