ua



Оптичний блог

#Сфера контактних лінз

Контактні лінзи: огляд типів і різновидів

Контактні лінзи: огляд типів і різновидів - linza.com.ua

М’які контактні лінзи — це сучасний і доволі популярний спосіб скоригувати вади зору. Це дієва альтернатива носінню окулярів або хірургічному втручанню. Авжеж, перші контактні лінзи краще вибирати за рекомендацією офтальмолога. Важливо, щоб лікар ретельно обстежив ваш зір і призначив дієвий спосіб корекції.

Контактні лінзи призначаються з урахуванням порушень рефракції та можуть у повсякденному вжитку поєднуватися з окулярами. Якщо використання окулярів сприймається звично і зрозуміло, то не зайве було б розібратися, які типи контактних лінз є.

Чотири основні типи контактних лінз: за типом рефракції і дизайном

Контактна лінза — це офтальмологічний виріб, що безпосередньо контактує з рогівкою, створюючи з нею єдину оптичну систему. Сучасні МКЛ виготовляються з таких матеріалів, щоб бути максимально безпечними і комфортними для ока. 

Сучасними контактними лінзами коригують такі чотири порушення рефракції:

  • міопія, вона ж короткозорість;

  • гіперметропія, вона ж далекозорість;

  • пресбіопія, вона ж вікова далекозорість;

  • астигматизм.

Відповідно до наявної рефракції призначають лінзи певного дизайну:

  • сферичні та асферичні при міопії та гіперметропії;

  • мультифокальні при пресбіопії;

  • торичні при астигматизмі.

Якщо ви погано бачите в далину, це міопія. Призначаються лінзи з мінусовими діоптріями. Якщо ви погано бачите на близьких відстанях, це гіперметропія. Призначаються лінзи з плюсовими діоптріями. Різниця у діоптріях може бути з кроком від 0,25. Вкрай важливо сумлінно слідувати числовим значенням, вказаним у рецепті. 

При астигматизмі лікар деталізує ще й такі показники, як вісь і циліндр лінзи, а при пресбіопії вкаже аддідацію.

Сферичні контактні лінзи: як вони робляться та для кого

Сферичні контактні лінзи мають форму півсфери, а радіус їх кривизни однаковий по всій площині. Лінзи зі сферичним дизайном забезпечують базову корекцію при міопії та гіперметропії. Це буде стабільна корекція, бо оптична сила зосереджена в центрі і завжди однакова, навіть при незначному зсуванні лінзи на зіниці.

Сферичні контактні лінзи мають простий дизайн і нескладні у виробництві. Вони забезпечують якісну корекцію, однак можливий і дискомфорт. Він найчастіше стосується периферичного зору, можливі спотворення зображення і виникнення відблисків чи ореолів у темний час доби. 

Асферичні контактні лінзи: як вони відрізняються та їхні переваги

Ці лінзи так само створені для корекції міопії та гіперметропії, однак якщо сферичні лінзи — це класика, то асферичні — новація. Вони сучасніші, а їх дизайн враховує недоліки сферичних лінз. 

За формою асферичні лінзи більше схожі на еліпс, і саме це дозволяє мінімізувати спотворення зображення, коли дивишся в бік. Такі лінзи відзначаються покращеними оптичними властивостями і здебільшого сучасні виробники МКЛ прагнуть урізноманітнити ними свій асортимент. Серед іншого ці лінзи ще й відчутно тонкіші, ніж сферичні. Оптична сила розподілена рівномірно, а не зосереджена лише в центрі. Однак контактні лінзи з асферичним дизайном потребують більшого часу на адаптацію та вартують зазвичай дорожче за сферичні, адже передбачають більш витончений дизайн.

Торичні контактні лінзи: для виправлення астигматизму

Торичний дизайн застосовується до лінз при астигматизмі. Основна їх відмінність — у надійній фіксації на рогівці. Її забезпечують спеціальні системи стабілізації, щоб лінза не змінювала положення під час кліпання очима. На додачу до сферичної форми, ці лінзи містять ще й циліндричний компонент з віссю від 10° до 180°.

Як і будь-які інші, торичні контактні лінзи потрібно купувати з урахуванням рецепта від офтальмолога. Там буде вказано і оптичну силу, і силу та вісь циліндра. Також важливі діаметр і радіус кривизни лінзи. Всі ці параметри вказані у рецепті. Також лікар може порекомендувати, лінзи з яким видом системи стабілізації вибрати: розрізняють традиційний призматичний баласт і більш сучасний непризматичний баласт, що краще стабілізується в оці.

Мультифокальні контактні лінзи: для пресбіопії та вікових змін зору

Мультифокальні контактні лінзи передбачають дизайн із трьома зонами для поліпшення зору на трьох дистанціях: на близьких, середніх і у далину. Це справжня знахідка для людей старше 40 років, коли розвивається вікова далекозорість або пресбіопія. Тоді погіршується зір на близьких дистанціях, однак не менш важливою є і якість зображення на середніх та дальніх відстанях. Так стає особливо доречним плавний перехід між трьома названими зонами. Це відрізняє мультифокальні лінзи від інших. 

Підбирати контактні лінзи вкрай важливо у відповідності до тих параметрів, які вказано у рецепті. Там лікар прописує не лише оптичну силу, а й базову кривизну й аддідацію. 

Матеріали для контактних лінз: силікон-гідрогелеві лінзи та їхні переваги

Відповідно до матеріалу виготовлення розрізняють силікон-гідрогелеві та гідрогелеві контактні лінзи. Від матеріалу здебільшого залежить, наскільки добре лінза пропускатиме кисень і наскільки зволоженою вона буде. Вологомісткість і киснепроникність контактної лінзи — це взаємопов’язані показники, що визначають комфорт і безпечність користування лінзами.

Гідрогелеві МКЛ пропускають кисень до рогівки завдяки воді. Що більша їх вологомісткість (визначається у %), то краща і киснепроникність (показник Dk/t). Однак, що більше вологи у лінзі, то вона м’якіша, гнучкіша та й може пошкодитися від найменшого дотику. Щоб гідрогелеві лінзи не рвалися від першого доторку, їх випускають з оптимальним співвідношенням вологомісткості і кисне проникності, проте остання не може бути настільки високою, щоб спати у цих лінзах. Без ризику гіпоксії рогівки гідро гелеві лінзи краще носити 8-12 годин протягом дня.

Силікон-гідрогелеві МКЛ пропускають кисень до рогівки завдяки силікону. Що його більше, то краща киснепроникність, а сама лінза твердіша. Силікон-гідрогелеві лінзи останнього покоління — максимально комфортні, однак і кисень пропускають добре. Саме з цього матеріалу найчастіше виробляють лінзи гнучкого  і пролонгованого режиму заміни, в яких можна спати.

Які типи контактних лінз бувають за режимом носіння і заміни?

Як часто знімати і як часто міняти контактні лінзи? Авжеж, це залежить від того, лінзи з якими режимами носіння та заміни ви обираєте. 

Контактні лінзи денного режиму носіння, гнучкого і пролонгованого

Більшість МКЛ розраховані на денний режим носіння: вранці вдягаєте, ввечері знімаєте. Засинати в таких лінзах зовсім не рекомендовано. 

Гнучкий режим носіння передбачає можливість заснути у лінзах час від часу, однак це не має бути системним. А от у лінзах із пролонгованим режимом носіння можна спати і кілька ночей поспіль, аж до одного місяця. Втім, дуже і дуже важливо, щоб лінзи з гнучким чи пролонгованим режимом носіння вам призначив лікар з огляду на ваші персональні відчуття.

Контактні лінзи щоденної та планової заміни

Окремо від режиму носіння виділяють  ще й режим заміни контактних лінз. Мається на увазі, тривалість використання цього виробу: контактні лінзи можуть бути одноразовими і багаторазовими. Багаторазові потребують рутинного догляду: очищення і зберігання у проміжку між використанням.

  • Лінзи-одноденки — зручні у використанні тому, що не потребують додаткового догляду. Вранці вдягнули, ввечері зняли і викинули. Якщо користуватися такими щодня, це простіше, однак і дещо дорожче, ніж лінзами планової заміни. А от вигода прослідковується, якщо одноденні лінзи ви чергуєте з використанням окулярів у побуті, а до лінз звертаєтеся час від часу, наприклад, на заняттях спортом.

  • Місячні лінзи — найпопулярніший різновид у асортименті всіх виробників. Зручні тим, що потребують заміни щомісяця у плюс/мінус один день. У проміжках між використанням (найчастіше на ніч) їх потрібно обробляти спеціальними багатофункціональними розчинами для лінз і залишати на 6-8 годин у контейнері, у цьому розчині.

  • Двотижневі, квартальні, піврічні та річні лінзи — потребують заміни відповідно до вказаного терміну. Так само, як і місячні, їх потрібно дезінфікувати і зберігати у розчині. Лінзи з довшим терміном заміни доречно час від часу обробляти ще й у спеціальних пероксидних системах, щоб забезпечити глибоке очищення.

Офтальмологи зазвичай рекомендують знайомство з контактною корекцією з  використання одноденних лінз. До них простіше звикнути. Потім переходити до лінз щомісячної заміни, а якщо потрібно й очам комфортно, то можна спробувати і лінзи з довшим режимом заміни. Так чи інакше, обирайте собі лінзи з урахуванням рекомендацій лікаря, а не самостійно.

Оберіть свої контактні лінзи мудро

Як бачите, коли вибираєте контактні лінз, різновиди враховувати потрібно. До того ж, контактні лінзи мають щільно прилягати до ока і повторювати форму рогівки. Це забезпечується такими показниками, як кривизна і діаметр лінзи:

  • що менша кривизна, то більше лінза вигнута і щільніша до ока; що більша кривизна, то лінза плоскіша; зазвичай кривизна коливається у діапазоні 8,4 - 9,0 мм;

  • діаметр лінзи визначає її ширину, це зазвичай 13-15 мм; невелика розбіжність дискомфорту не спричинить, а от відмінність у +/- 1 мм може відчуватися.

Ці показники, а також вісь і циліндр для торичних лінз, як і адидацію для мультифокальних лінз у рецепті вказує офтальмолог. 

Вочевидь, секрет правильного підбору контактних лінз для споживача полягає у чіткому дотриманні рецепта від лікаря. Якщо ви тільки-но починаєте користуватися контактною корекцією, відкладіть експерименти з продуктом на потім, а перший час дослухайтеся до порад офтальмолога. Коли ж до контактних лінз звикнете і розумітимете, що саме в цьому досвіді потребує змін, зможете обирати новинки для себе.

В каталозі на сайті linza.com.ua представлене різноманіття контактних лінз — щоденні, двотижневі місячні, сферичні, торичні та мультифокальні. З різного матеріалу. І від різних брендів. Обирайте свої звичні та максимально комфортні.

Схожі статті

Більше новин