ua



Оптичний блог

#Часті питання

Що таке рефракція ока?

Що таке рефракція ока? - linza.com.ua

Людське око — це складна оптична система, всередині якої світло заломлюється і ми сприймаємо те чи інше зображення.

Рефракція ока — це його здатність заломлювати світлові промені, наслідком чого і стає видимість предметів на різних дистанціях. Коли око фокусується на предметі поблизу чи вдалині, світловий потік спрямовується на сітківку і забезпечує зображення певної чіткості.

Рефракція — це оптична сила органів зору, яка вимірюється в діоптріях. Для вимірювання використовується спеціальне обладнання, яке називається рефрактометром.

Якою буває рефракція ока?

Коли рефракція в нормі, фокус світла розташований строго на сітківці. Людина добре сприймає предмети і близько, і далеко. Цей стан називають еметропією.

Однак рефракція може порушуватися і тоді офтальмологи діагностують такі стани, як міопія, гіперметропія, пресбіопія, астигматизм.

Міопія або короткозорість – різновид рефракції, коли зображення сфокусоване перед сітківкою і тому сприймається розмито.

Гіперметропія або далекозорість – рефракція, при якій зображення фокусується позаду сітківки.

Астигматизм – рефракція, обумовлена такою будови рогівки або кришталика, за якої заломлення світла відрізняється на різних ділянках, тож зображення ніби роздвоюється.

Пресбiопiя – це далекозорість, обумовлена віковими змінами та ослабленням акомодації (адаптивних здібностей ока); неухильно розвивається у віці 40-45 років.

Міопію і гіперметропію, у свою чергу, розрізняють трьох ступенів:

  • слабкий – до 3 діоптрій;
  • середній – від 3 до 6 діоптрій;
  • сильний – понад 6 діоптрій.

Враховуючи ці показники офтальмолог і призначає засоби корекції відповідної оптичної сили.

Чому виникають порушення рефракції ока?

Порушення рефракції ока бувають різними, однак спільне для них всіх — це зниження чіткості зображення через те, що промінь світла не фокусується на сітківці. Це дуже поширена проблема, яка обумовлена наступними чинниками.

  • Генетичний фактор.
  • Надмірне навантаження і постійна втомлюваність очей (читання в незручних умовах, при поганому освітленні, робота з цифровими гаджетами тощо).
  • Дефіцит вітамінів і мінералів як наслідок незбалансованого харчування.
  • Хронічні запалення та інфекційні захворювання.
  • Стійкі зміни внутрішньочерепного та очного тиску.
  • Зниження акомодації (адаптивних здібностей ока) на фоні вікових змін.

Цікаво зауважити, що нормою для новонароджених часто є гіперметропія з показником 2-4 діоптрії. Ступінь гіперметропії зменшується поступово після 7 років, а стан еметропії може досягатися у віці 10-14 років.

Якщо порушення рефракції в дитячому віці не нормалізувалися з роками, причиною може бути той самий генетичний фактор, або надмірне навантаження на зір, або травматизація, або несвоєчасна і невідповідна потребі корекція зору.

Як скоригувати рефракцію ока?

Порушення рефракції ока потребує корекції, адже спричинює зоровий дискомфорт. Щоб чітко бачити предмети на різних відстанях, людина залучає акомодативну здатність ока. Зусилля, що докладаються для фокусування на предметах, які оку з порушеною рефракцією важко сприймати, призводять до втомлюваності. Цей стан ще називають астенопією.

Якщо порушення рефракції ігнорувати, окрім розмитих і нечітких зображень на певних відстанях, людина може спостерігати такі симптоми, як біль в області чола, біля очей і безпосередньо в очах.

Корекція рефракції можлива за допомогою спеціальних оптичних лінз. Лікар-офтальмолог підбирає їх відповідно до діагнозу. Примітно, що у однієї людини можна діагностувати різні рефракції, наприклад, короткозорість одного ока і далекозорість другого ока. Цей стан називають анізометропією. Скоригувати його так само можна за допомогою окулярів або м’яких контактних лінз. В деяких випадках доречно обговорити з офтальмологом перспективу хірургічних методів корекції.

Схожі статті

Більше новин