ua



Оптичний блог

#глибина різкості

Як спорт впливає зір людини. Що важливо знати?

Як спорт впливає зір людини. Що важливо знати? - linza.com.ua

Зір спортсменів

Міцне здоров'я — головний пріоритет будь-якого спортсмена, незалежно від виду спорту. Багато хто вважає, що найважливіше для ефективних занять спортом це витривалість організму, м'язовий тонус і швидкість, зовсім упускаючи значущість хорошого зору. Є відразу кілька параметрів зору, які є принципово важливими для спортсменів:

  • Зорова концентрація та відстеження. У багатьох видах спорту потрібна бездоганна можливість концентрувати погляд у певній точці або на предметі, навіть за наявності відволікаючих факторів. Ще одна потрібна навичка — вміння утримувати погляд на предметах, що рухаються.
  • Периферичний зір. Крім можливості чітко бачити, що відбувається в полі зору перед собою (у межах центрального огляду), потрібно бачити ще й те, що відбувається з боків.
  • Колірне сприйняття. Спортсмен повинен розрізняти велику палітру кольорів, щоб, наприклад, по кольору футболок відрізняти своїх співкомандників від суперників.
  • Динамічна гострота зору. У всіх видах спорту важливо чітко бачити як статичні, і динамічні предмети.
  • Зорова пам'ять. У ході командних ігор спортсменам доводиться запам'ятовувати велику кількість візуальної інформації: розташування гравців, м'яча, розмітку поля, дистанції тощо.
  • Сприйняття дистанцій. Також у ході змагань та ігор важливо вміти правильно оцінювати відстані між гравцями та об'єктами.
  • Зорова координація та моторика. Вміння швидко регулювати положення тіла та кінцівок відповідно до отриманої зорової інформації необхідно для всіх видів спорту.

Спорт при порушенні зору

Порушення рефракції є медичним протипоказанням для занять багатьма видами спорту. Але це не означає, що якщо у вас проблеми із зором, вам потрібно відмовитися від фізичних навантажень. Спорт доступний усім і завжди, головне правильно підібрати вид активності.

Людям з офтальмологічними захворюваннями краще сказати однозначне «ні» контактним видам спорту: боксу, боротьбі, бойовим мистецтвам. Такий спорт апріорі небезпечний через високий ризик черепно-мозкових травм, і як результат — відшарування чи розриву сітківки. При цьому чим серйозніші ваші проблеми з очима та зором, тим більший ризик. Силові тренування з підйомом важкого спортінвентарю також можуть бути небезпечними.

При порушеннях зору середнього та високого ступеня тяжкості рекомендується відмовитись від видів спорту, специфіка яких передбачає перепади тиску: дайвінг, альпінізм, стрибки з парашутом, дельтапланерний спорт.

Також бажано утримуватись від ігрових видів спорту: волейболу, баскетболу, футболу та великого тенісу. Вони також пов'язані з великим ризиком травм голови.

Загалом людям із порушеннями зору варто уникати фізичної активності з підвищеною ймовірністю травм. Займаючись подібними видами спорту, ви ризикуєте посилити наявні проблеми. Щоб оцінити ризики та точно визначити, які види спорту вам протипоказані, найкраще звернутися за консультацією до офтальмолога.

Контактні лінзи та спорт

Коли йдеться про спорт, то вибір між окулярами та контактними лінзами краще робити на користь останнього. У цьому плані лінзи мають вагомі переваги:

  • вони надійно фіксуються на поверхні ока, не змінюючи своє положення навіть при найактивніших заняттях та тренуваннях;
  • вони надають однаково хорошу видимість як у центральному, так і у периферичному полі зору;
  • лінзи неможуть розбитися чи тріснути, пошкодивши цим очі;
  • лінзи не запітніють у морозну погоду, не брудняться, не вимагають постійного протирання.

Якщо ви носите контактні лінзи, можна без обмежень займатися: футболом, волейболом, бігом, гімнастикою, велоспортом, акробатикою, катанням на лижах, стрибками з парашутом, фітнесом. Обережніше варто бути з водними видами спорту. Якщо ви, наприклад, ходите в басейн, то плавати варто лише в одноденних лінзах, обов'язково одягнувши спеціальні окуляри для плавання. Замінювати лінзи новими потрібно одразу після тренування.

Поганий зір та фізкультура: чи покращує спорт зір

Фізичну активність прийнято вважати запорукою міцного здоров'я та способом позбавлення багатьох недуг. Але чи можна позитивно вплинути на зір та стан очей, активно займаючись спортом? Збільшити гостроту зору спортом, на жаль, не вдасться, а ось покращити загальний стан очей цілком можливо. Регулярні тренування позитивно впливають на кровообіг, тонус м'язів очей і обмінні процеси в системі зору.

Окуляри для спорту

У деяких видах спорту екіпірування спортсмена передбачає обов'язкову наявність окулярів. Вони потрібні для захисту очей від сонця, снігу, сильного вітру, дощу та інших погодних факторів. Спортивні очки необхідні тим, хто займається:

  • плаванням;
  • катанням на лижах;
  • велоспортом, мотоспортом;
  • біатлоном.

Спортсменам з поганим зором доступні спортивні окуляри з діоптріями, які не лише захищають очі, а й забезпечують чітке бачення.

Поганий зір — не привід відмовляти собі у заняттях спортом. Але вибирати вид занять потрібно неодмінно з урахуванням стану очей. Допомогти в цьому може лише офтальмолог. Лікар дасть рекомендації щодо занять спортом, враховуючи індивідуальні особливості ваших очей.

Схожі статті

Більше новин