Зміст
- ⏩ Окуляри та лінзи — одночасне носіння
- ⏩ Окуляри для зору: комфорт і ефективність
- ⏩ Переваги окулярів
- ⏩ Недоліки окулярної корекції зору
- ⏩ Все, що варто знати про контактні лінзи
- ⏩ Контактні лінзи переваги над окулярами
- ⏩ Недоліки контактних лінз
- ⏩ Коли поєднувати: ситуації і потреби
- ⏩ Практичні рекомендації щодо носіння окулярів і лінз
- ⏩ Заключні думки: вибір за індивідуальним смаком
Маючи поганий зір, так чи інакше задаєшся питанням, а що ж вибрати для повсякденного використання — окуляри чи лінзи? Сучасний асортимент і окулярів, і контактної корекції настільки розмаїтий, що задовольняє максимально різні користувацькі потреби. Проте чи можна носити окуляри та контактні лінзи одночасно? А в яких ситуаціях варто користуватися лінзами? Чи може, вибрати для себе тільки і тільки окуляри? І головне, що краще: лінзи чи окуляри? Спробуємо відповісти на ці та інші тематичні запитання у статті.
Окуляри та лінзи — одночасне носіння
Раніше найпопулярнішим приводом поєднувати контактні лінзи з окулярами була пресбіопія або вікова далекозорість. Це природний і неминучий стан для людей у віці, який зазвичай починає розвиватися після 40 років. При пресбіопії людина погано бачить на близькій відстані. Якщо ж пресбіопія розвивається у людей, які до цього мали й інші порушення рефракції, скажімо, міопію, то у них виникає потреба у корекції зору і на близькій, і на віддаленій відстані. Саме у такому випадку людям доводилося одночасно носити окуляри і лінзи. Проте сьогодні це вже зовсім не актуально.
Адже на сьогоднішній день для людей з пресбіопією є набагато кращий варіант — мультифокальні контактні лінзи або окуляри з мультифокальними оптичними лінзами. Це лінзи, дизайн яких передбачає плавний перехід між трьома оптичними зонами для ближньої, середньої та дальньої відстані, а значить, вони забезпечують необхідну в кожному персональному випадку корекцію. Тобто кожен вибирає оптимальний для себе варіант: мультифокальні контактні лінзи чи окуляри, без потреби носити ці засоби корекції одночасно.
Окуляри для зору: комфорт і ефективність
Окуляри для зору — це зручний і перевірений часом аксесуар, який фактично не має протипоказань і допомагає створити неповторний і виразний образ. Про нього все і всі знають, він дарує хороший зір без зайвих клопотів. Щоб спробувати відповісти на одвічне питання: що краще окуляри чи лінзи, розглянемо головні переваги та недоліки кожного з цих засобів.
Переваги окулярів
- Не контактують з поверхнею ока, тож ніяк не можуть спричинити інфекцій чи алергічних реакцій. Краще підходять людям з чутливими очима та з синдромом сухого ока.
- Прості у використанні, не потребують складного догляду. Просто знімайте та одягайте, для очищення використовуйте серветку з мікрофібри, а для зберігання футляр. У виборі лінзи чи окуляри — окуляри однозначно простіший варіант.
- Вартість оправи і лінз може бути від бюджетної і до вкрай дорогої, однак в середньому придбання і обслуговування окулярів обійдеться дешевше, ніж носіння контактних лінз.
Недоліки окулярної корекції зору
- На відміну від лінз, окуляри помітні на обличчі і це не всім подобається. Зокрема, діти часто відчувають психологічний дискомфорт, а дорослі не завжди вміють вдало поєднати оправу з основним гардеробом.
- Наскільки б добре не були підібрані окуляри, однак оправа завжди обмежує поле зору.
- В сонячну погоду окуляри для зору «вступають в конфлікт» з окулярами від сонця. Однак є чудове рішення — це фотохромні окуляри, прозорі в приміщенні й затемнені на сонці.
- Окуляри не завжди зручні під час занять спортом або робочих процесів з використанням захисних засобів і масок.
Все, що варто знати про контактні лінзи
Контактні лінзи є найсучаснішим засобом корекції зору і з року в рік вони стають все більш популярними. Якщо донедавна їх використання викликало занепокоєння через те, що вони поміщаються прямо на поверхню ока, то тепер відомо, що лінзи — це максимально невідчутно, комфортно і безпечно за умови належного догляду і дотримання базових правил.
Контактні лінзи переваги над окулярами
- Контактні лінзи непомітні для оточуючих і дозволяють коригувати зір без жодного впливу на зовнішність.
- Зручні та комфортні під час занять спортом і робочих процесів, коли поверх окулярів потрібно одягати маску чи захисні окуляри.
- Легко поєднуються з сонцезахисними окулярами, а взимку не виникає проблеми з запотіванням лінз.
- Контактні лінзи, на відміну від окулярів, не обмежують поле зору. Якщо вони добре підібрані, то забезпечують хороший зір і по центру, і на периферії.
- Зір у лінзах максимально природній, відсутні будь-які спотворення картинки оточуючого.
Недоліки контактних лінз
- Всі контактні лінзи, крім одноденних, потребують догляду, очистки і зберігання у спеціальних розчинах. Це не лише момент, який треба тримати в голові, а й додаткова стаття витрат.
- До контактних лінз потрібно призвичаїтися: навчитися знімати і одягати їх, доглядати за ними, за потреби, закапувати очі зволожувальними краплями.
- Контактні лінзи — виріб, що потребує регулярної заміни. Для когось це зайвий клопіт, а для когось ще й регулярні витрати.
- На відміну від окулярів, контактні лінзи мають протипоказання. Зокрема, їх не можна використовувати в період інфекційних захворювань та й загалом, призначаючи контактні лінзи, лікар неодмінно враховує весь анамнез пацієнта.
Коли поєднувати: ситуації і потреби
Чи то ви — любитель окулярів і маєте їх навіть декілька, чи то коригуєте зір лінзами, однак їх же не можна носити 24/7. Отже, ситуації і потреби, коли контактні лінзи та окуляри доцільно поєднувати, трапляються.
Користувачеві контактних лінз окуляри для підстраховки будуть доречними:
- Коли контактні лінзи знаходяться у спеціальному розчині для очищення.
- Коли трапляється застуда і в організмі присутня інфекція, лінзи не рекомендується використовувати.
- Коли збіг термін заміни контактних лінз і ви пропустили цей момент, краще використовувати окуляри, допоки ви не купите нові лінзи.
Користувачеві окулярів контактні лінзи стануть в пригоді:
- При заняттях спортом, коли окуляри можуть зіскочити з обличчя (футбол, баскетбол) або коли вони максимально недоречні і травмонебезпечні (боротьба, плавання).
- Для зміни образу, коли з особливої нагоди чи відповідно до настрою виникає бажання сприймати світ не крізь окуляри.
- Для зручності у сонячну чи прохолодну погоду, коли окуляри не поєднуються з сонцезахисними чи потребують обробки антифогом, щоб не запотівати.
Практичні рекомендації щодо носіння окулярів і лінз
Почнемо зі справді важливого: скільки годин на день можна носити контактні лінзи? Все залежить від придбаного товару та індивідуального сприйняття того чи іншого виробу. В середньому контактні лінзи щоденної або планової заміни комфортні у використанні протягом 8-12 годин. Потім їх потрібно зняти і обробити спеціальним розчином, після чого знову розраховувати на 8-12 годин використання.
Водночас є лінзи з інноваційними технологіями зволоження, що розраховані на 16 годин використання. А ще є МКЛ пролонгованого режиму носіння, в яких безпечно навіть спати і не знімати їх по кілька діб. Однак, такі лінзи мають бути призначені тільки і тільки офтальмологом.
Чи можна носити контактні лінзи щодня? Тут відповідь очевидна: авжеж, можна. Вони, власне, й створені для щоденного використання. Однак, дуже важливо правильно доглядати за ними. А ще простіше користуватися одноденними лінзами. Вони, по суті, одноразові: вранці дістаєте з блістера і вдягаєте, а ввечері знімаєте і викидаєте. Це можна робити щодня.
Ті, хто поєднує у повсякденному вжитку контактні лінзи та окуляри, мають знати, що рецепт офтальмолога на ці два вироби відрізняється. Чому лінзи мають бути слабшими за окуляри? Справа в тім, що вони прилягають до ока, а між окулярами і зіницею є відстань. Тому рецепт аж ніяк не може бути одним і тим самим, а для перерахунку діоптрій лінз для окулярів у діоптрії контактних лінз використовуються спеціальні вертексні таблиці. Не використовуйте їх самостійно, а звертайтеся на консультацію до офтальмолога.
Так само, доречно обговорити з лікарем, кому не можна носити контактні лінзи. Серед протипоказань є тимчасові: наприклад, прийом препаратів від нежитю, антигістамінних засобів чи сечогінних. Існують також стани, за яких від контактної корекції краще відмовитися повністю, а значить, надавати перевагу окулярам для корекції зору:
- гострі та хронічні запалення рогівки та кон’юнктиви;
- некомпенсована глаукома, косоокість;
- захворювання органів дихання (хронічний бронхіт, астма, туберкульоз);
- цукровий діабет,
- СНІД.
Заключні думки: вибір за індивідуальним смаком
Тож, що краще носити, окуляри чи контактні лінзи? Вочевидь, що відповідь кожен обирає для себе сам, за рідкими виключеннями. Наприклад, коли є протипоказання до контактних лінз, то краще носити окуляри.
Не менш важливий фактор вибору між окулярами і контактними лінзами для повсякденного використання — це вартість. Що дорожче носити, лінзи чи окуляри? Все дуже індивідуально, тому що окуляри можуть бути з недорогою оправою і бюджетними лінзами, а можуть бути від преміального бренду з лінзами високої якості та з додатковими покриттями. Однак, якщо вираховувати в середньому, то зазвичай одними окулярами користуються не один рік і тоді це вигідніше за регулярну заміну контактних лінз.
Купити контактні лінзи відповідно до ваших потреб, а також зручну оправу для нових окулярів можна в сонячно-оптичному супермаркеті Linza. Швидко і зручно, тому що онлайн!