Зміст
- ⏩ Які головні особливості дитячого зору? Все, що варто знати батькам
- ⏩ Ознаки поганого зору у дитини. Як зрозуміти, що зір погіршується?
- ⏩ Труднощі з чітким баченням на відстані
- ⏩ Дитина постійно мружить очі
- ⏩ Дитина часто тре очі, занадто часто кліпає
- ⏩ Очі дитини візуально асиметричні (зведенні в напрямку перенісся)
- ⏩ Неправильне положення голови
- ⏩ Коли потрібно вести дитину до офтальмолога ?
- ⏩ З якого віку потрібно ходити до офтальмолога?
- ⏩ Як попередити погіршення зору у дитини
Око людини є унікальним і складним органом. Саме завдяки очам ми отримуємо понад 80% інформації про навколишній світ — багатоманітний та захопливий. Тож переоцінити значимість здорового зору для людини неможливо, а особливо, коли йдеться про дітей. Діти: малюки, школярі та дошкільнята, активно пізнають і вивчають світ навколо себе, а проблеми із зором тільки завадять цьому процесу.
У цьому матеріалі спробуємо вичерпно відповісти на головні питання щодо дитячого зору. Зокрема:
- Які головні особливості дитячого зору?
- Як зрозуміти, що в дитини погіршився зір?
- З якого віку потрібно ходити до офтальмолога?
- Як часто потрібно відвідувати офтальмолога з дитиною?
- Як зберегти хороший зір дитини?
Які головні особливості дитячого зору? Все, що варто знати батькам
Дитяча зорова система відрізняється від дорослої. Є певні анатомічні та фізіологічні особливості, про які цікаво знати — ними ділимося далі.
-
Далекозорість у немовлят та маленьких діток вважається нормальним явищем. Річ у тім, що очне яблуко дитини надто маленьке, тому рефракція відбувається дещо по-іншому. А саме: фокусування світлових променів відбувається поза сітківкою, а не на ній. Далекозорість зазвичай повністю проходить до 6-7 років віку дитини.
-
В перший рік і до 4-х років очне яблуко дитини росте у розмірі, а от потім майже повністю припиняє ріст. Втім остаточно формування закінчується в 14-18 років.
-
Новонароджені немовлята бачать все довкола чорно-білим або у відтінках сірого спектра. Причина: нервові клітини зорової системи та мозку ще недостатньо розвинені. Також новонароджені діти не можуть фокусувати погляд на відстані понад 15-20 см і переводити погляд між різними предметами.
-
Окрім очного яблука, з дорослішанням у дітей поступово розвивається сітківка, очні м’язи, зоровий нерв і зорова кора (ділянка головного мозку, що відповідає за сприйняття та обробку візуальної інформації).
Особливості дитячого зору можна умовно розділити на кілька груп за віком.
- Від 0 до 2 місяців. У перші тижні життя дитина має звуженні зіниці, аби обмежити потрапляння світла на надто чутливу сітківку. Лише на 3-4 тижні зіниці немовляти починають розширюватися. У перший місяць зір досить нечіткий, дитина бачить наче в тумані. А тому привернути увагу немовляти можна лише великими та яскравими предметами.
- Від 2 до 4 місяців. У цьому віці починає розвиватися сприйняття простору, тобто дитина поступо вчиться візуально оцінювати на якій відстані до неї знаходиться той чи інший предмет. Також з’являється здатність стежити за рухом предметів і розрізняти більше кольорів. Саме у цьому віці варто показувати дитині різнокольорові іграшки, аби активно розвивалося сприйняття кольору.
- Від 4 до 8 місяців. Приблизно у 5 місяців дитина починає повноцінно бачити і розрізняти кольори, а також впізнавати обличчя. Малюк починає звертати увагу на дрібні деталі та усвідомлено сприймати навколишні предмети.
- Від 9 до 12 місяців. У цьому віці малюк бачить майже так само, як і доросла людина. Повністю розвинене сприйняття кольору та простору. Також у цьому віці остаточно формується колір очей, який залишається незмінним все життя.
Ознаки поганого зору у дитини. Як зрозуміти, що зір погіршується?
Діти інколи не можуть самостійно визначити, що їх зір погіршився і, відповідно, поскаржитися на це батькам. Саме тому батьки повинні бути уважними до стану очей своєї малечі та звертати увагу на симптоми погіршення зору, про які розповідаємо далі.
Труднощі з чітким баченням на відстані
Найбільш очевидний симптом погіршення зору — це труднощі з тим, аби розгледіти щось на відстані. Якщо ваша дитина скаржиться, що їй важко читати текст на шкільній дошці, що вона не може чітко бачити предмети на певній відстані, що на відстані їй все здається нечітким і розмитим, то це важливий сигнал наявності проблеми і потреби якомога швидше звернутися до офтальмолога.
Дитина постійно мружить очі
Простіше, коли дитина має усвідомлення проблеми і може поскаржитися на неї батькам. Але часто буває, що дитина, маючи проблему, ні на що не скаржиться — це особливо актуально, коли йдеться про малюків дошкільного віку. В такому випадку потрібно звертати увагу на зовнішні ознаки того, що дитина погано бачить. Це зокрема мруження очей. Якщо ваш малюк мружить оченята, аби розгледіти щось на відстані, то йому вочевидь важко фокусувати погляд. А це вже серйозний привід звернутися до лікаря.
Дитина часто тре очі, занадто часто кліпає
Якщо малюк постійно тре очі, значить вони його непокоять, тобто вони болять, печуть та викликають інші дискомфортні відчуття. Якщо при цьому ви помітили ще й почервоніння очей дитини або підвищену сльозливість, то це може свідчити про кон'юнктивіт чи наявність інших очних захворювань.
Очі дитини візуально асиметричні (зведенні в напрямку перенісся)
Виражена та візуально помітна асиметрія погляду — характерна ознака косоокості (страбізму). Очі можуть сходитися в напрямку перенісся або навпаки розходитися у різні сторони, це залежить від типу косоокості. Також зміщуватися може лише одне око або обидва. Косоокість може бути вродженою і набутою, а її розвиток зазвичай починається у віці від 1 до 4 років. Найпоширенішою причиною виникнення косоокості вважається порушення в роботі окорухових м’язів.
Неправильне положення голови
Буває, що при спробах щось розгледіти, дитина повертає голову вбік. Це може свідчити про те, що на одне око вона бачить краще, ніж на інше. Також дитина може сильно схиляти голову, сидячи за уроками, наприклад. Все це є симптомами вад зору, які в жодному разі не можна ігнорувати.
Коли потрібно вести дитину до офтальмолога ?
Якщо у вашої дитини спостерігається бодай одна з вищеперелічених ознак поганого зору, то до лікаря-офтальмолога потрібно звернутися якнайшвидше. Нагадаємо, що йдеться про наступні ознаки: постійне мруження очей, нечіткість зору на відстані, труднощі з фокусуванням погляду, помітна асиметричність погляду, почервоніння та біль в очах.
Якщо наразі у вашої дитини немає жодних нарікань на стан очей, то для візиту до офтальмолога не потрібно чекати поки вони з’являться. До лікаря варто навідуватися планово: мінімум один раз на рік. Це необхідно для профілактичної діагностики зору та своєчасного виявлення проблем. Зробіть регулярні візити до офтальмолога сімейною традицією, адже регулярно перевіряти зір і дбати про здоров’я очей треба і малюкам, і їх батькам.
З якого віку потрібно ходити до офтальмолога?
Жодних вікових обмежень немає. Як ми вже згадувати вище, є загальна рекомендація: відвідувати офтальмолога для планового обстеження один раз на рік. Якщо ж у вашого малюка є потреба в частіших візитах, то про це вам повинен повідомити сам лікар. От чого точно робити не можна, так це ігнорувати цю потребу та не відвідувати офтальмолога. Пам’ятайте, що це питання здоров’я очей та хорошого зору вашої дитини.
Як попередити погіршення зору у дитини
Передусім варто зазначити, що переліку рекомендацій, які дозволять на всі 100% попередити розвиток проблем із зором у дитини, на превеликий жаль, просто не існує. Проте є корисні практичні поради від фахівців, які дозволять значно зменшити ризик і зміцнити зорову систему дитини. Саме цими порадами ділимося наостанок.
- Якомога менше часу за комп’ютером і смартфоном та якомога більше часу на свіжому повітрі. Тут, певне, все зрозуміло. Контролюйте кількість годин, яку ваша малеча щодня проводить за екранами гаджетів, а це може бути не більше 3-4 годин. А також привчайте свою дитину до рухливого способу життя та активностей на свіжому повітрі.
- Раціон харчування, багатий на корисні нутрієнти та вітаміни для зору. Харчові звички формуються з дитинства і багато в чому залежать саме від батьків. З маленького віку привчайте свою дитину до правильного і збалансованого харчування. Велика концентрація вітамінів, що корисні для очей, є в наступних продуктах: зелені та червоні овочі (перець, шпинат, морква, гарбуз, броколі), сезонні фрукти та ягоди, морська риба, м’ясо та молочні продукти. За рекомендацією лікаря ви також можете давати дитині вітаміни для зору у формі таблеток.
- Гімнастика для очей. Це простий і швидкий комплекс вправ, що чудово знімає напругу очей під час інтенсивних зорових навантажень та тренує акомодацію. Робіть гімнастику разом зі своєю дитиною, аби подати їй приклад. Брошуру з вправами для очей можна взяти в кабінеті офтальмолога або ж просто знайти в інтернеті.
- Правильно організоване робоче місце. Робоче місце дитини — це місце, де вона робить уроки, читає, сидить за комп’ютером. Прослідкуйте, аби воно було добре освітленим, щоб дитині ніколи не доводилося працювати в темноті. А також переконайтеся, що монітор комп’ютера чи ноутбук знаходиться на оптимальній відстані, тобто не занадто близько до очей дитини. Оптимальною вважається відстань близько 40-50 сантиметрів.
- Контактні лінзи та окуляри. Якщо лікар назначив вашій дитині носіння контактних лінз або окулярів, то нехтувати цим не можна. Слідкуйте за тим, чи дійсно ваша дитина носить призначену їй корекцію. А якщо ваша дитина носить саме контактні ліни, то вам треба додатково слідкувати, щоб догляд за ними був правильним.
Дбайливе та відповідальне ставлення до власного здоров’я — це вкрай важливо і це те, до чого необхідно привчати дітей змалечку. Тож завжди піклуйтеся зір своєї малечі, і про свій при цьому не забувайте!