Зміст
Зір — головне чуття людини, за допомогою якого ми отримуємо основну частину інформації щодо навколишнього середовища. Будь-які проблеми із зором досить відчутні у повсякденному житті, адже вони обмежують можливість повноцінного сприйняття довкілля. Втім недосконалу гостроту зору відносно легко виправити за допомогою контактних лінз і окулярів, або ж лазерної корекції. Але крім недоліків рефракції, як от далекозорість, астигматизм, близорукість, є ще й інші, значно більш небезпечні захворювання очей, які потенційно можуть призвести до повної втрати зору. Одне з таких захворювань — глаукома.
У цьому матеріалі детально розглянемо наступні питання:
- що таке глаукома;
- ознаки глаукоми — перші симптоми захворювання, на які обов’язково варто звертати увагу;
- причини глаукоми;
- лікування глаукоми: сучасні методики;
- профілактика глаукоми.
Що таке глаукома
Варто зазначити, що глаукома — це загальний термін, що використовують для позначення цілої групи захворювань з подібною симптоматикою. Аби зрозуміти суть цього захворювання, треба трішки знатися на анатомії ока. За верхньою поверхнею рогівки знаходиться передня камера ока — це свого роду простір, в якому міститься очна рідина. Функція цієї рідини полягає у зволоженні та живленні рогівки, а також видаленні токсичних продуктів, що утворюються в ході обмінних процесів ока.
При глаукомі відбувається порушення відтоку цієї рідини з передньої камери, через що підвищується внутрішньоочний тиск, далі відбувається ураження сітківки, перетискання, пошкодження, а згодом і повна атрофія зорового нерва. В офтальмології глаукома вважається одним із найбільш підступних і небезпечних захворювань. Критично важливо вчасно її діагностувати та розпочати лікування, адже пацієнт, що втрачає зір внаслідок глаукоми, вже ніколи не зможе його відновити.
Які є види глаукоми
Як вже зазначалося вище, глаукома — це група захворювань, до якої відносять:
-
відкритокутову глаукому. Відтік очної рідини порушується через відкритий кут передньої камери;
-
закритокутову глаукому. Повне або часткове перекриття кута передньої камери для відтоку очної рідини;
-
пігментну глаукому. Перекриття кута для відтоку рідини через утворення пігменту на райдужці;
-
нормотезивну глаукому. Здебільшого пов'язана з судинною патологією, не викликає підвищення внутрішньоочного тиску, але призводить до ушкодження зорового нерва.
Також є кілька різновидів глаукоми, що являються не самостійними захворюваннями, а вторинними наслідками інших проблем з очима.
-
Запальна глаукома. Являється наслідком запальних процесів судинної системи ока.
-
Факогенна глаукома. Виникає через катаракту, зміну форми або порушення цілісності кришталика.
-
Неоваскулярна глаукома. Пов’язана з проростанням новоутворених судин райдужної оболонки та кута для відтоку внутрішньоочної рідини.
-
Псевдоексфоліативна глаукома. Виникає через накопичення відкладень на задній частині рогівки, передній частині ока, райдужці. Ці відкладення блокують нормальний відтік внутрішньоочної рідини.
-
Післяопераційна глаукома. Це ускладнення після операції з видалення катаракти.
-
Травматична глаукома. Виникає через травмування ока;
-
Неопластична глаукома. Патологія, за якої новоутворена пухлина перекриває кут для відтоку рідини з передньої камери ока.
Головні симптоми глаукоми
Глаукома досить підступна, адже може роками розвиватися безсимптомно та ніяк не давати про себе знати. Себто на ранніх стадіях захворювання пацієнт може навіть не підозрювати, що у нього глаукома, яка погіршується з часом тільки погіршується. Саме тому необхідно мінімум один раз на рік проходити всебічне обстеження в лікаря-офтальмолога та бути дуже уважним до здоров'я своїх очей.
Серед головних симптомів, що можуть бути ознаками розвитку глаукоми, варто зазначити:
- частий головний біль та мігрені, особливо вранці;
- біль, що локалізується ніби всередині ока;
- поступове погіршення гостроти зору, обмеженість поля зору;
- часта нудота й запаморочення голови;
- «кола» перед очима, затуманене бачення;
- світлобоязнь, біль в очах при різкій зміні рівня освітленості;
- почервоніння та надмірна зволоженість очей;
- райдужний малюнок перед очима при погляді на яскраве світло.
Якщо ви виявили в себе кілька, а то й більшість з вищеперерахованих симптомів — це не означає, що у вас точно є глаукома, втім у вас точно є вагомий привід відвідати офтальмологічний кабінет.
Причини глаукоми
На жаль, досі достеменно невідомо чому ж виникає глаукома — причини можуть бути зовсім різні. У дітей, наприклад, глаукома здебільшого являється наслідком впливу негативних чинників ще на етапі внутрішньоутробного розвитку. До цих негативних чинників відносять: отруєння хімічними або радіоактивними речовинами, паротин, токсоплазмоз, краснуха та інші внутрішньоутробні інфекції.
Також є групи ризику по виникненню вторинної глаукоми. Це пацієнти, які:
- мають близьких родичів, що хворіли глаукомою, тобто фактор спадковості;
- хворіють сахарним діабетом та іншими ендокринними розладами;
- у віці старше 35 років;
- хворіють атеросклерозом;
- мають міопію високого ступеня важкості та інші офтальмологічні захворювання;
- страждають від гіпертонії або гіпотонії.
Як лікують глаукому
Сьогоднішня галузь офтальмології знаходиться на чудовому етапі розвитку: доступні новітні модернізовані методи діагностики різних захворювань очей та їх лікування. Щодо лікування саме глаукоми, то наразі доступно три основних способи:
- хірургічний;
- консервативний;
- лазерний.
Дещо детальніше про кожен з них
До хірургічних способів належать склеректомія та трабекулектомія. Склеректомія — це непроникаюча процедура, що застосовується для лікування глаукоми відкритокутового типу та має оптимальний термін реабілітації (1-3 дня). До трабекулектомії вдаються в дещо складніших, запущених випадках захворювання. Це інвазивна процедура, що вважається найефективнішою та має тривалий ефект.
Головною альтернативою хірургічному втручанню є лазерна методика. Головна перевага цього способу в тому, що він малотравматичний, а головний недолік — він вимагає довгої реабілітації, а в окремих випадках багаторазового повторення лазерної процедури.
Консервативний метод лікування глаукоми, звісно ж, вважається найпростішим і найбажанішим. Втім вдатися до нього можна лише на ранніх стадіях розвитку захворювання. Для запущеної глаукоми консервативне лікування просто буде неефективним.
Як попередити розвиток глаукоми
Глаукома очей — серйозне захворювання, яке потребує своєчасного діагностування та лікування. Є також базові рекомендації щодо здоров'я очей, яких варто слідувати, аби попередити розвиток офтальмологічних проблем:
-
бережіть очі від зорової перевтоми;
-
під час роботи за комп'ютером одягайте офісні окуляри (окуляри, що мають захисне покриття від шкідливого блакитного випромінювання);
-
регулярно робіть короткі перерви під час роботи, щоб очі могли відпочити;
-
робіть гімнастику для очей та зорового нерву;
-
дотримуйтеся оптимального режиму сна;
-
ну і звісно, регулярно відвідуйте лікаря-офтальмолога.