15.02.2018
У сучасній медицині існує багато методів ефективного лікування поганого зору, як у дорослих людей, так і у дітей.
Наука не стоїть на місці. З кожним роком з'являються нові можливості, вчені-офтальмологи створюють технології, завдяки яким навіть дуже поганий зір можна скоригувати і відновити.
Серед всіх існуючих сьогодні методів боротьби з поганим зором в окрему групу виділяють нічні лінзи. Вони мають особливий вплив на органи зору і чудесним чином відновлюють чіткість видимості за кілька годин.
Ортокератологія (терапії рефракції) – інноваційний спосіб лікування поганого зору. Він передбачає відсутність хірургічних втручань. Принцип роботи ортокератології полягає в тому, що для корекції різних ступенів короткозорості пацієнт використовує жорсткі газопропроникні контактні лінзи. Носити їх потрібно тільки вночі, в той час, коли людина лягає спати. Знімаються ортокератологічні лінзи вранці з пробудженням.
Таким чином, сама терапія відбувається вночі, а в денний час настає поліпшення стану зору, і людина спокійно обходиться без будь-яких засобів корекції зору – коригуючих окулярів чи контактних лінз. Щоб лікування було максимально ефективним, нічні лінзи слід носити постійно – щоночі, або через ніч, залежно від індивідуальних показників пацієнта.
Ортокератологія досить свіже відкриття для середньостатистичного обивателя. Так, наприклад, в Україні про нього дізналися всього десятиліття назад. У вільному продажу нічні контактні прилади з'явилися ще пізніше.
Заглиблюючись в історію становлення даного методу, слід зазначити, що ще в 40-х роках минулого століття вчені відзначили, як при використанні склеральний скляних контактних приладів простежується позитивний результат для очей. Через кілька років з'явилися рогівкові КЛ, і працівники NERF (National Eye Research Foundation, США) вирішили поєднати обидва способи в один безпечний для вирішення проблем зору.
Саме ж відкриття революційного методу лікування відбулося в 60-х роках 20 століття. Тоді зарубіжний дослідник Джордж Джессен створив перший макет для ОК-лінзи з особливого матеріалу - поліметилметакрилату. Вона отримала назву - ортофокус. Ця лінза відрізнялася від звичних контактних лінз більш плоскою формою, ніж людська рогівка. Тривалі дослідження з цієї лінзою дозволили вченому помітити, що при постійному нічному її носінні гострота зору в денний час поліпшувалася і не змінювалася до вечора.
Слід зазначити, що дослідження в ортокератології проводилися протягом довгих років після відкриття Джессена. Але результати завжди дуже різнилися від позитивних до вкрай невтішних. На безперечні плюси в відкриттях знаходилися свої мінуси.
В кінці минулого століття Ортокератологія зацікавилися знову. Тому послужила поява рогівкових топографів, інноваційних матеріалів, а також лінз зі зворотним геометрією (у них краю крутіші, ніж центр; дають швидку корекцію зору).
2002 рік - рік прориву в даній сфері - американське управління схвалив перші в світі нічні контактні лінзи.
Нічні контактні прилади ставляться на очі виключно на час сну. Рефракційна методика заключається в тому, що поліпшення зору відбувається внаслідок того, що при їх носінні відбувається синхронна зміна передньої поверхні різних частин рогівки ока. Як змінюється форма рогівки ока під час використання нічних лінз:
На практиці відбувається виправлення зору в діапазоні 7 діоптрій короткозорості.
На даний момент проводяться дослідження, які повинні довести, що також, як і короткозорість, ортокератологія здатна скоригувати міопічний астигматизм.
Хороші результати після носіння нічних лінз можна спостерігати вже після 2 тижнів їх носіння. Цього часу достатньо, щоб епітелій рогівки оновився в повній мірі і наріс нерівномірно.
Будь-яка людина, перед тим, як зробити вибір на користь нічних контактних приладів, задавала питання лікарю, або самостійно відстежувала в різних джерелах, наскільки ж даний спосіб корекції зору ефективний, а головне, чи не зашкодить це здоров'ю.
За час досліджень над ОК-лінзами було виявлено деякі протипоказання до їх носіння. це:
Якщо порівнювати нічні КЛ з іншими видами корекції, простежуються їхні явні переваги, які обов'язково слід проговорити. Найважливіші моменти, які виділяють ортокератологію, це:
Якщо немає показань проти застосування таких КЛ - сміливо звертайтеся за консультацією до фахівця. При правильному підборі кваліфікованим офтальмологом і належному догляді нічні лінзи не приносять шкоди очам.
Важливо відзначити, що результат лікування нічними контактними приладами настає досить швидко – після 1-2 тижнів носіння. А ось повернення до первісного стану очей при відмові від ортокератологіі відбувається набагато швидше – через 1-3 дні.
Плюсы |
Минусы |
---|---|
100% зрение на 24 часа, коррекция происходит во время сна, днем не нужно носить линзы или очки. |
Роговица восстанавливается в исходное положение, поэтому чтобы хорошо видеть, ОК-линзы нужно надевать регулярно. |
Безопасны для сна, наоборот предназначены для него, пропускают воздух. При правильном уходе не вредят здоровью — придерживайтесь гигиены и правил обращения с линзами. |
В ночных линзах нужно спать минимум 6 часов в сутки (лучше 7–8), поэтому при ненормированном рабочем графике, командировках этот вариант коррекции не подойдет. |
Подходят для детей: можно бегать, прыгать, играть в мяч, не боясь разбить очки, а также плавать, брызгаться водой, не боясь намочить контактные линзы. |
Если прекратить пользоваться ночными линзами, близорукость возвращается, причем постепенно, поэтому страховочные очки ваших диоптрий «подойдут» не сразу. |
Доказано замедляют рост глаза и тормозят развитие детской миопии. Рекомендуются детям, ведь при растущем организме запрещены операции на глазах. |
Неправильно подобранная линза может повредить роговицу, поэтому подбор проводить должен офтальмолог, получивший лицензию. |
Для спортсменов, которым важно, чтобы во время активностей линза не съезжала, например, контактный спорт, боевые искусства. Подходят для тех, кто занимается водными видами спорта. |
Требуют осторожного обращения, ведь рассчитаны на долгий срок ношения: регулярно и правильно ухаживайте за ОК-линзами, помня о их хрупкости. |
Подходят для людей, которым в профессии запрещены очки или контактные линзы: пилоты, пожарники, военнослужащие, шахтеры. |
Регулярно наблюдайтесь у офтальмолога, который будет контролировать правильность коррекции ночными линзами. Также обращайтесь к врачу при малейших признаках дискомфорта от ночных линз. |
Удобно для женщин — днем можно пользоваться косметикой без страха навредить линзе. |
ОК-линзы подбираются по индивидуальным параметрам, ношение сопровождается офтальмологом, поэтому по стоимости такие линзы — не бюджетный вариант |
В силу вікових особливостей дітям носити контактні лінзи вночі набагато зручніше і безпечніше, ніж звичайні коригуючі окуляри або м'які контактні лінзи: