Оптичний блог

Яким чином сучасні гаджети впливають на зір

Яким чином сучасні гаджети впливають на зір - linza.com.ua

Повсякденне життя будь-якої сучасної людини неможливе без гаджетів. Хтось використовує їх для роботи, хтось – для розваги, а для когось вони є невід'ємним стильним атрибутом. З кожним роком дорослі і діти проводять все більше часу за телефонами і комп'ютерами, які знижують зір і викликають згубну залежність.

Цікаві статистичні дані:

 • 40% користувачів iPhone зізналися, що охотніше на тиждень відмовляться б від зубної щітки, ніж проведуть її без улюбленого гаджета;

 • в аналітичному дослідженні вчені з'ясували, що ½ дорослих людей хоча б раз у житті спала з телефоном;

 • звичайні чоловіки і жінки перевіряють свою електронну пошту не рідше одного разу на день;

 • є люди, які переглядають свої email та месенджери до 40 і більше разів на годину;

 • більшість дітей і підлітків проводить 75% вільного часу за екранами телефонів, ноутбуків і планшетів.

 

Сувора статистика показує, наскільки залежними ми стаємо від цифрових технологій. Залежність від гаджетів сьогодні стала реальною проблемою, яка позначається на психоемоційному стані і соціальній адаптованості дітей та дорослих. До того ж щоденне використання телефонів і комп'ютерів вкрай негативно впливає на зір.

Згідно зі статистичними даними, 80-90% жителів розвинених країн страждає від міопії (короткозорості). Ще у 12-15% людей лікарі виявляють синдром сухого ока. Величезну роль у розвитку цих захворювань грає повсюдне використання гаджетів. А всього лише кілька десятиліть тому статистика була зовсім не такою жахаючою...

Як використання гаджетів впливає на зір дитини

В ході аналітичного дослідження канадські вчені з'ясували, що поширеність короткозорості набагато вище серед молодого покоління (до 30 років). Прогресуюче зростання захворюваності просто неможливо пояснити законами спадковості. Отже, висока поширеність міопії серед молодих людей пов'язана з факторами зовнішнього середовища, найбільш вагомим з яких є регулярне використання гаджетів.

Під впливом комп'ютера і телефону у дитини розвивається спочатку помилкова, а потім і справжня короткозорість. Це відбувається дуже легко, оскільки зоровий орган в молодому віці не до кінця сформований і надмірно схильний до впливу шкідливих зовнішніх факторів.

Крім цього у багатьох дітей формується комп'ютерний зоровий синдром, порушуються біоритми, з'являється дратівливість і безсоння. Перераховані ускладнення найчастіше розвиваються при недотриманні гігієнічних рекомендацій і використанні гаджетів довше дозволеного часу.


 

Таблиця 1. Норми часу, допустимі для ігор з телефону або планшета без ризику для здоров'я дитини.

 

Вік, роки

Рекомендований час в день

5

1 година

6

1 година і 15 хвилин

7-9

1,5 години

10-12

2 години

13-14

2,5 години

15-16

3 години

 

Відзначимо, що справжня міопія і комп'ютерний зоровий синдром досить поширені і серед дорослого населення. Ці хвороби найчастіше виявляють у офісних працівників, завзятих користувачів соцмереж та любителів читати книги з телефону.

Яким чином розвивається короткозорість

Основною причиною міопії є тривала робота на близьких відстанях. Регулярна напруга на фоні слабкості м’язів війкового тіла призводить до їх спазму. Це тягне за собою розвиток помилкової короткозорості, при якій органічні зміни в зоровому органі ще відсутні. Це захворювання можна або вилікувати, або воно з часом переросте у справжню міопію.

 

Етапи розвитку короткозорості:

 • Звично-надмірне напруження акомодації (ЗННА). При даній патології спостерігається гіпертонус війкового м'яза і постійне фокусування погляду на близькі відстані. Через це людина починає погано бачити вдалину. При своєчасному якісному лікуванні від ЗННА можна повністю позбутися, що дуже актуально в дитячому віці. А ось при відсутності медичної допомоги хвороба прогресує і призводить до незворотних органічних змін очного яблука.

 • Справжня короткозорість. Характеризується розтягненням заднього відділу ока і збільшенням передньозадньої осі очного яблука. Це призводить до зміщення головного фокуса з сітківки ока. В результаті зображення далеких предметів падає перед сітчастою оболонкою, що робить його нечітким і розмитим. На сьогодняшній день вилікувати справжню короткозорість неможливо. Поліпшити зір при міопії можна лише шляхом корекції окулярами або контактними лінзами.

 

Своєчасна діагностика ЗННА в дитячому віці дозволяє вчасно вжити необхідних заходів і зберегти зір дитини. Саме тому при появі перших ознак короткозорості потрібно звертатися до офтальмолога. Якщо ви помітили, що ваша дитина мружиться або не може читати написи на бігбордах – негайно ведіть її до лікаря.

Звідки береться комп'ютерний зоровий синдром

Патологія розвивається у людей, які тривалий час, не кліпаючи, дивляться на екран. Це призводить до порушення змазування очей слізної рідиною, через що ті червоніють і подразнюються. Надалі у хворих порушується продукція сльози, що веде до неприємних наслідків.

Характерні ознаки комп'ютерного зорового синдрому:

 • періодичне затуманення зору;

 • відчуття печіння і різі в очах;

 • безпричинна сльозотеча;

 • почервоніння очей;

 • почуття піску під повіками;

 • підвищена зорова стомлюваність.

Пересихання очей найчастіше зустрічається у офісних працівників і дітей, які звикли напружено дивитися в монітор комп'ютера. Комп'ютерний синдром порівняно безпечний і легко лікується спеціальними краплями. Для боротьби з недугою використовують зволожуючі краплі і препарати штучної сльози.

Чим небезпечне «синє світло»

Вплив телефонів і комп'ютерів не обмежується шкідливою дією на зоровий орган. Чисельні дослідження показали, що гаджети здатні порушувати біоритми, викликати безсоння, нервозність і депресію. Як відомо, мерехтливі монітори випромінюють короткохвильове синє світло, яке і чинить негативний вплив на здоров'я очей.

Так що якщо у вас або вашої дитини з'явилося безсоння – задумайтеся! Цілком можливо, що воно викликане звичкою дивитися відео або читати з монітора вечорами. Щоб біоритми відновилися, вам потрібно відмовитися від використання гаджетів за 2-3 години до сну. Зменшити шкідливий вплив «синього світла» вам допоможуть спеціальні комп'ютерні окуляри. Вони мають інтерференційне покриття, яке перешкоджає проникненню короткохвильового світла до органів зору.

Чи впливає читання з телефону на зір

Захоплене читання книг з екранів телефонів і планшетів впливає на зір так само, як і робота за комп'ютером. Відзначимо, що сучасні гаджети мають хорошу роздільну здатність і регульовану яскравість, що робить їх використання максимально безпечним. Що стосується електронних книг, виготовлених за технологією E-ink, вони дають таке ж навантаження на очі, як звичайні паперові газети.

Таким чином читання з телефону саме по собі не може зіпсувати зір. А ось при недотриманні гігієнічних норм воно здатне спровокувати розвиток короткозорості і комп'ютерного зорового синдрому.

 

Багатьох людей хвилює питання, чи впливає на зір читання з телефону в темряві. Відповідь – ні. Справа в тому, що наші очі здатні пристосовуватися до роботи в умовах поганої освітленості. При вимкненні світла або попаданні в темну кімнату зіниці розширюються, забезпечуючи безперешкодне потрапляння світлових хвиль на сітківку. Вже за кілька хвилин зоровий орган адаптується і починає повноцінно виконувати свої функції.

У 2012 році на сайті BBC Future була опублікована стаття з детальним оглядом клінічних досліджень на тему читання в темряві. У ній підтверджується той факт, що робота при поганому освітленні не шкодить зору. А ось регулярне читання на близьких відстанях викликає м'язове перенапруження, що веде до здавлення і подовження склоподібного тіла – студенистої маси, розташованої в задньому відділі очного яблука.

 

Не так давно австралійські та американські вчені провели ряд досліджень і з'ясували, що зору шкодить аж ніяк не читання в темряві. Виявилося, що для очей набагато шкідливіше недостатнє перебування на сонячному світлі. Що стосується прогулянок на вулиці, вони допомагають тренувати здатність ока бачити на різні відстані і сприяють виробленню допаміну – гормону, який може впливати на ріст очного яблука. Зрозуміло, що все це перешкоджає розвитку короткозорості.

Чи впливає перегляд телевізора в темряві на зір

Як і читання книг, дозований перегляд телепередач в темній кімнаті не може зіпсувати зір. Але за словами доктора Kalpesh Shah з Kohinoor hospital «перегляд телевізора протягом тривалого часу може спровокувати появу синдрому сухих або втомлених очей». Уникнути цього можна шляхом дотримання елементарних гігієнічних норм.

Яка яскравість телефону і планшета краща для очей

Найменше навантаження на зоровий орган надає середня яскравість екрану, яка «не ріже» очі. При цьому людина однаково добре бачить як телефон, так і навколишнє середовище. Отже, вона не відчуває зорової перенапруги при переведенні погляду на екран.

Похожие статьи
Більше новин