Оптичний блог

#глибина різкості

Як зрозуміти, що лінзи підібрані неправильно

Як зрозуміти, що лінзи підібрані неправильно - linza.com.ua

Якщо м'які контактні лінзи викликають дискомфорт або перенапруження очей — швидше за все вони підібрані неправильно. Таке частіше за все трапляється в певних ситуаціях:

  • коли людина вибирає лінзи самостійно, не звертаючись за допомогою до лікаря офтальмолога;

  • коли фахівець проводить обстеження недостатньо ретельно або не враховує індивідуальні особливості будови очей;

  • коли у людини є складні дефекти зору або вона довго відмовлася від корекції і тепер не переносить її;

  • коли пацієнт купує контактні лінзи за рецептом для окулярів, не порадившись перед цим з офтальмологом.

Контактні лінзи можуть мати невідповідну оптичну силу (діоптрії). При цьому вони можуть виявитися занадто слабкими або сильними для конкретної людини. Що стосується МКЛ для корекції астигматизму, у них може бути невідповідний циліндричний компонент або не та вісь циліндра.

Лінзи з неправильно підібраною оптичної силою викликають астенопію — зорову стомлюваність. Вона проявляється відчуттям перенапруження очей, головними болями і болем в області перенісся. Якщо у вас з'явилися ці симптоми — вам потрібно сходити на огляд до офтальмолога. Швидше за все фахівець випише вам новий рецепт і порадить замінити МКЛ.

Можлива й інша ситуація — неправильний підбір радіуса кривизни лінз. В цьому випадку людину турбує постійний дискомфорт і відчуття чужорідного тіла в оці. МКЛ з маленьким радіусом здавлюють рогівку, з великим — сповзають з неї чи навіть випадають із очей. Такі лінзи носити не можна, адже вони можуть пошкодити рогову оболонку. Після консультації з офтальмологом їх швидше за все доведеться замінити новими.

Що буде, якщо неправильно підібрати лінзи

МКЛ з маленьким радіусом кривизни занадто щільно прилягають до рогової оболонки ока. Вони не тільки здавлюють її, а й заважають вільній циркуляції слізної рідини. Це призводить до недостатнього зволоження, травматизації і кисневого голодування рогівки. В результаті у людини виникають ерозії, розвиваються кератити та інші небезпечні ускладнення. Вони можуть призвести до появи більма рогівки, що тягне за собою безповоротне погіршення зору.

Контактні лінзи з великим радіусом погано прилягають до рогівки і весь час сповзають з неї. Зміщуючись, вони травмують рогову оболонку. Це нерідко призводить до появи ерозій, виразок і кератитів — захворювань, які можуть спровокувати формування більм рогівки.

Якщо ви запідозрили, що МКЛ мають невідповідний радіус кривизни — негайно знімайте їх. Потім обов'язково сходіть до лікаря, щоб той оглянув вас. Після обстеження фахівець скаже, чи підходять вам ці контактні лінзи. При необхідності він підбере вам інші.

Перевірити вірність посадки МКЛ ви можете таким способом:

  1. вимийте руки і сядьте перед зеркалом;

  2. притримуючи повіки, акуратно змістіть лінзу вгору або в сторону;

  3. спостерігайте за тим, як швидко вона повертається у вихідне положення;

  4. якщо МКЛ не повернулася в центр рогівки — швидше за все вона має невідповідну базову кривизну.

Що стосується лінз з невідповідною оптичної силою, їх носіння не менш небезпечне. На перших порах вони викликають астенопію, яка завдає чимало дискомфорту і заважає займатися звичними справами. Надалі носіння таких МКЛ призводить до стрімкого падіння гостроти зору.

Що потрібно, щоб підібрати лінзи

Для підбору МКЛ недостатньо перевірити гостроту зору по таблиці Сивцева-Головіна. Разом з візіометрією потрібно робити ще і рефрактокератометрію — дослідження заломлюючої сили ока і форми рогівки. Це допомагає більш точно підібрати корекцію і визначити потрібний радіус кривизни лінз.

Повноцінне обстеження може провести тільки кваліфікований лікар офтальмолог. У наші дні знайти його можна в більшості оптик. Саме там працюють кращі фахівці з підбору контактної корекції.

Дуже важливо, щоб в самому кінці лікар перевірив посадку обраних МКЛ. Для цього йому потрібно провести огляд в щілинній лампі, а при необхідності — виконати додаткові діагностичні тести. Тільки так фахівець зможе виявити помилки в підборі корекції і вчасно усунути їх.

Чи можна самому підібрати контактні лінзи

Щоб правильно підібрати МКЛ, потрібна допомога лікаря офтальмолога. Лише він зможе визначити потрібну оптичну силу, радіус кривизни і діаметр лінз. Без цих параметрів ви не зможете купити потрібні вам засоби контактної корекції. Адже в будь-який оптиці та інтернет - магазині у вас попросять рецепт.

Самостійно ви можете вибрати тільки марку лінз з відповідної для вас цінової категорії. Наприклад, ви можете вибирати між одноденними, двотижневими, щомісячними і квартальними МКЛ. При бажанні можна купити вироби з гідрогелю, силікон-гідрогелю або водоградіентного матеріалу. Якщо ви віддаєте перевагу лінзи певної марки — можете сміливо вибирати їх.

Відзначимо, що більшість офтальмологів рекомендує своїм пацієнтам силікон-гідрогелеві лінзи. Вони мають високу кисневу проникність і дозволяють очам дихати протягом дня. З ними ви найменше ризикуєте отримати подразнення очей і небезпечні ускладнення.

Що стосується терміну заміни МКЛ, чим він менший — тим краще. Найбільш гігієнічними і безпечними вважаються щоденні лінзи. За ними йдуть двотижневі, місячні, квартальні і лише потім — традиційні. Так що по можливості завжди намагайтеся вибирати контактні лінзи з меншим терміном носіння.

Похожие статьи
Більше новин